Od czego zależy prędkość windy osobowej?
Wchodzenie po schodach bywa męczące i czasochłonne, zwłaszcza gdy ma się do pokonania kilka pięter. Aby ułatwić poruszanie się po budynkach, montuje się w nich windy osobowe. Klasyfikacja wind osobowych odnosi się do rodzaju zastosowanego napędu, ich przeznaczenia oraz typu budynku, w jakim zostaną zamontowane. Różnic pomiędzy poszczególnymi modelami może być zatem wiele. Najczęściej jednak windy różnią się wielkością, maksymalnym udźwigiem oraz prędkością, z jaką się poruszają. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej ostatniej kwestii, a mianowicie wyjaśnimy, co ma wpływ na prędkość wind osobowych.
Co wpływa na prędkość windy osobowej?
Prędkość windy osobowej zależy od kilku czynników. O tym, jak szybko się porusza, decyduje m.in. jej obciążenie. Uwarunkowania techniczne jasno określają, jaka prędkość gwarantuje bezpieczeństwo podnoszenia wind o danym udźwigu. Zwykle zależność jest prosta – im większe obciążenie, tym niższa prędkość. Oprócz tego znaczenie ma też rodzaj zastosowanego napędu, który jest z kolei zależny od przeznaczenia dźwigu i intensywności jego eksploatacji. W ofercie naszej firmy LIFTSYSTEM z Wrocławia dostępne są windy osobowe elektryczne oraz hydrauliczne. Windy elektryczne najczęściej montuje się w budynkach mieszkalnych i biurowcach o średniej wysokości podnoszenia oraz niskiej bądź średniej intensywności eksploatacji. Ich prędkość osiąga zazwyczaj około 1 m/s.
Windy elektryczne mogą jednak osiągać też wyższe prędkości. Na rynku znaleźć można dźwigi osobowe poruszające się z prędkością np. około 1,6 m/s. Tego rodzaju windy wykorzystuje się w budynkach wielokondygnacyjnych, o liczbie pięter przekraczającej 10 oraz w obiektach takich jak galerie handlowe czy placówki medyczne, w których z wind korzysta się z dużą intensywnością. Windy hydrauliczne z kolei napędza siłownik wprawiany w ruch przez pompę. W porównaniu do wind elektrycznych modele hydrauliczne są wolniejsze i osiągają prędkość zwykle około 0,63 m/s. Ich wolniejsza praca sprawia, że częściej spotyka się je w niższych, zwykle kilkupiętrowych budynkach.