Jakie rodzaje mechanizmów są najczęściej stosowane w dźwigach osobowych?
Kto z nas nie korzystał kiedyś z dźwigu osobowego, czyli z windy? Udogodnienie to jest obecne w niemal każdym nowoczesnym budynku i sprawia, że przemieszczanie się z jednego piętra na drugie jest szybkie i wygodne. Jednak, jak to możliwe, że ta metalowa konstrukcja spełnia swoje zadanie? I jakie rodzaje mechanizmów są najczęściej wykorzystywane? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Podstawowe rodzaje mechanizmów
Chociaż każda winda z pozoru wygląda tak samo, ich konstrukcje bazują na nieco innych rozwiązaniach. Dwa główne rodzaje napędów to napęd hydrauliczny i napęd elektryczny.
Pierwszy z nich, czyli napęd hydrauliczny bazuje na odpowiednim korzystaniu z oleju, który jest pompowany do podnośników, a następnie odprowadzany do innej części konstrukcji (rola napędu elektrycznego jest ograniczona). Windy z napędem hydraulicznym są wykorzystywane przede wszystkim w budynkach o małych natężeniu odwiedzających, a także w lokalizacjach, których wysokość nie przekracza dwudziestu metrów. Do ich podstawowych zalet zaliczamy niską awaryjność, niewielkie wymiary i brak konieczności stosowania przeciwwagi.
Drugie rozwiązanie to windy bazujące na podnośniku elektrycznym. Propozycje tego typu sprawdzają się w budynkach o dużej liczbie odwiedzających, takich jak szpitale, czy biurowce. Są wydajne, wygodne, a przy tym atrakcyjne wizualnie.
Warto także dodać, że każda winda wyposażona jest w szereg mechanizmów, które pełnią wiele niezbędnych funkcji. Jedną z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa np. poprzez zatrzymanie windy w dowolnej pozycji, a także minimalizowanie odczuwanych wstrząsów.
Podstawowe parametry - o czym warto wiedzieć?
Niezależnie od tego, czy dany dźwig osobowy posiada napęd hydrauliczny, czy napęd elektryczny, ważne jest, by zastosowane rozwiązanie wyróżniało się wysoką jakością. Napęd musi posiadać także odpowiednią moc, odpowiedni moment, a także stosowne wymiary. Inne ważne elementy to oprogramowanie umożliwiające sterowaniem, a także zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, niska głośność pracy i dopasowanie do potrzeb danego budynku. Praktyka pokazuje też, że duże znaczenie ma zastosowanie automatycznej regulacji obrotów wentylatora chłodzącego, który reaguje na to, czy temperatura wzrasta i w razie potrzeby chroni konstrukcję przed przegrzaniem.