Jakie dźwigi dla niepełnosprawnych sprawdzą się w bloku?
Dźwigi osobowe są często montowane w obiektach użyteczności publicznej oraz w blokach. Ważne jest, aby znalazły się tam też dźwigi odpowiednio dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu osoby niepełnosprawne będą mogły wygodnie dostać się na wyższe piętra. Zachęcamy do zapoznana się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, jakie dźwigi dla niepełnosprawnych są montowane w blokach.
Jakie rodzaje platform dla osób niepełnosprawnych są montowane w blokach ?
W blokach często montuje się specjalne platformy dla osób niepełnosprawnych, które umożliwiają bezpieczne i sprawne pokonywanie schodów. Popularnym rodzajem platform są platformy przyschodowe, które służą do transportu niepełnosprawnych na wózku pomiędzy krańcowymi odcinkami schodów. Kolejnym rozwiązaniem, które stosuje się w blokach, są dźwigi platformowe. Mają one pełną kabinę i najczęściej są instalowane w szybach murowanych lub samonośnych konstrukcjach stalowych. Popularne są także platformy pionowe, które służą do pokonywania różnic w poziomach. Osoby niepełnosprawne z ograniczonymi możliwościami ruchowymi mogą także korzystać z krzesełek przyschodowych.
Czym powinny się charakteryzować dźwigi dla osób niepełnosprawnych?
Dźwigi dla osób niepełnosprawnych powinny być przede wszystkim bezpieczne i wyposażone w odpowiednie udogodnienia. Ważne jest też, aby miały one zamontowane specjalne uchwyty i poręcze, które ułatwią niepełnosprawnym korzystanie z urządzenia. Dodatkowo dźwigi powinny być montowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i muszą też uzyskać pozytywną ocenę dozoru technicznego. Ponadto muszą mieć widoczne oznaczenie CE, które jest potwierdzeniem zastosowania się do wskazanych norm.